Jakie wino na świąteczny stół? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc. Poniżej propozycje dań świątecznych idealnie komponujących się z naszymi winami.

Karp, a do niego wio białe Rh-

Karp w całości albo dzwonko

1 cytryna

2 łyżki bułki tartej

1 łyżka mąki pszennej

4 łyżki masła klarowanego

Jak Wigilia to wiadomo, tradycyjny karp! Pokażemy Wam jak w łatwy i pyszny sposób go przygotować.

Z tuszki karpia zdejmujemy łuski i bardzo delikatnie myjemy całą rybę, a następnie go osuszamy. Jeśli tuszka miała głowę to ją odcinamy, a także ogon oraz płetwy. Gdy już tak przygotujemy karpia to kroimy go na dzwonko. Dzwonko powinno być tej samej szerokości ok. 2,5 cm, ponieważ będzie je wygodnie smażyć. Deskę posypujemy łyżką soli i nacieramy dzwonko z każdej strony. Następnie kawałki karpia umieszczamy w ceramicznym lub szklanym naczyniu i polewamy je wyciśniętym sokiem z cytryny. Nacieramy rybę, a potem odstawiamy na około 30 min. Po upływie czasu wyjmujemy karpia i dokładnie każdą część suszymy. Panierkę przygotowujemy w dwóch czubatych łyżek bułki tartej oraz jednej łyżki mąki pszennej. Całość mieszamy. W takiej prostej panierce obtaczamy bardzo dokładnie każde dzwonko.

Rozgrzewamy patelnię z grubym dnem. Dzwonko będziemy smażyć na czterech łyżkach masła klarowanego. Jeśli ryba po położeniu na patelni od razu skwierczy oznacza to, że patelnia ma idealną temperaturę. Jedną stronę smażymy około 5 min, drugą troszeczkę krócej. Dzwonko powinno się ładnie zarumienić. Tak wysmażonego karpia przekładamy z patelni na ręcznik papierowy, aby osuszyć go z nadmiaru tłuszczu.

I voilà, karp gotowy!

Kaczka pieczona w rozmarynie z sosem żurawinowym, a do tego wino Rh pomarańczowe

pierś z kaczki

łyżka oleju

szczypta soli

szczypta pieprzu

łyżeczka rozmarynku

1 pomarańcza

Sos żurawinowy

250 g świeżej żurawiny

0,5 kieliszka wina czerwonego Regent

70 g cukru pudru

Sok z 1 pomarańczy

Kaczkę myjemy, a następnie osuszamy. Jeśli jest to usuwamy nadmiar tłuszczu. Marynatę przygotowujemy na bazie łyżki oleju, szczypty soli, pieprzu oraz łyżeczki rozmarynu. Tak zamarynowaną kaczkę odstawiamy na całą noc. Następnego dnia nastawiamy piekarnik na 170 st. C, a w między czasie rozgrzewamy patelnię z olejem. Na mocno rozgrzaną patelnie władamy kaczkę i smażymy z każdej strony po około 5 min aby nabrała rumieńców. Następnie przekładamy piersi do  rękawa foliowego (dzięki temu będzie idealnie miękka). Pieczemy około 1 godziny. Po tym czasie wyciągamy kaczkę, rozcinamy rękaw i polewamy tłuszczem, który się wytopił.

Gdy kaczka jest w piekarniku możemy przygotować sos żurawinowy na bazie naszego wina.

Świeżą żurawinę myjemy, a następnie dokładnie osuszamy. Na patelni rozpuszczamy cukier puder, a kiedy zaczyna przybierać kolor brązowy dodajemy żurawinę. Po chwili dodajemy 0,5 kieliszka wina czerwonego Regent oraz sok z pomarańczy. Całość gotujemy aż żurawina popęka. Sos w swojej konsystencji będzie przypominać dżem.

Do kaczki możemy przygotować dowolne dodatki w postaci sałatki, czy pieczonych ziemniaków.

My przygotowaliśmy sałatkę na bazie różnych rodzajów sałaty, pomidorków koktajlowych, a całość została polana oliwą.

Na talerzu układamy pomarańczę pokrojoną w plasterki, a na nią pierś z kaczki, którą polewamy przygotowanym sosem żurawinowym. Obok wykładamy przygotowaną sałatkę z pomidorkami.

Życzymy smacznego!

Pierogi idealne do wina czerwonego Rh+

Składniki na ciasto pierogowe

4 szklanki mąki pszennej poznańskiej typ 500 – około 640 g

1,5 szklanki gorącej wody – około 375 ml

2 łyżki masła łyżeczka soli

Składniki na farsz z kapusty i grzybów

800 g kapusty kiszonej

60 g suszonych grzybów

2 średnie cebule – 300 g

7 łyżek oleju przyprawy i zioła:

łyżeczka cukru,

3 małe liście laurowe,

4 ziarna ziela angielskiego,

płaska łyżeczka pieprzu

Pierogi z kapustą i grzybami przepis

Zaczynamy od suszonych grzybów. Najlepsze będą suszone kapelusze podgrzybków. Gdyby w Waszej kuchni znalazły się suszone prawdziwki to jeszcze lepiej 😉

Suszone grzyby umieszczamy w większym naczyniu i zalewamy dwiema szklankami zimnej wody. Całość przykrywamy talerzykiem, przykrywką (co mamy akurat pod ręką) i odstawiamy w suche i chłodne miejsce na minimum 12 godzin. Grzyby wówczas wchłoną część wody i zmiękną. Grzyby staną się miększe. Po upływie podanego czasu odcedzamy grzyby, a wodę z nich  przelewamy do drugiego naczynia. Przyda się przy gotowaniu kapusty.

Grzybki siekamy. Cebule szatkujemy. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy cebule i podsmażamy przez ok. 10 min, a pod koniec dodajemy posiekane grzyby  i smażymy jeszcze przez 2 minuty.

Odsączoną kapustę kiszoną płuczemy w zimnej wodzie i bardzo dobrze odsączamy. Tak przygotowaną kapustę siekamy i umieszczamy w dużym garnku. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie pieprz i cukier. Dodajemy wodę z moczonych grzybów oraz pół szklanki zimnej wody. Na sam koniec dodajemy cebulę z grzybami. Całość dokładnie mieszamy drewnianą łyżką. Kapustę gotujemy około godziny na małym ogniu i od czasu do czasu mieszamy. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę i smażymy kapustę przez ok. 20 min. Nadmiar wody odparuje, składniki powinny się odrobinę zarumienić.

Ciasto na pierogi

Do dużej miski wsypujemy cztery szklanki mąki pszennej. Dodajemy łyżeczkę soli. Potrzebujemy 1,5 szklanki bardzo gorzącej wody z dwiema łyżkami masła. Gdy masło się roztopi czekamy jeszcze 5 min i dopiero wlewamy do mąki z solą. Wyrabiamy ciasto dłońmi. Ciasto jest ciepłe ale nie parzy. Ciasto można również wyrobić używając miksera z hakiem. Po uformowaniu ciasta zawijamy je w folię i odkładamy na 30 min żeby odpoczęło. Dzięki temu nie będzie się kruszyło podczas wałkowania.

Stolnicę posypujemy odrobiną mąki. Farsz przekładamy do miseczki, szykujemy wałek oraz formę do wykrajania pierogów. Ciasto dzielimy na 3 części. Jedną część wałkujemy. Ciasto będzie klejące ale tak ma być. Po podsypaniu mąką będzie się fantastycznie wałkować. Po rozwałkowaniu ciasta wycinamy koła, na które nakładamy farsz. Jeden pieróg mieści pełną łyżeczkę farszu. Ciasto z farszem składamy na pół i sklejamy boki. Po zlepieniu pierogi układaj blisko jeden obok drugiego, aby w oczekiwaniu na gotowanie nie wyschły.

Surowe pierogi wrzucamy do gotującej się wody z łyżeczką soli oraz oleju. Olej w wodzie spowoduje, że nie będą się kleić do siebie. Pierogi gotujemy do momentu aż wypłyną na wierzch. Wyciągamy je z wody i zajadamy.

Smacznego!

powrót do bloga